Αθλητικά

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, σήκωσε πάλι κούπα!

Ολυμπιακός – Κύπελλο: Αυτό ήταν το ένατο σερί κύπελλο για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς στον δέκατο σερί τελικό. Άξια συγχαρητηρίων η ομάδα του ΑΟ Θήρας που φάνηκε ανταγωνιστική στον πρώτο τελικό της ιστορίας της. Μεγάλη άτυχη για τον Ολυμπιακό η Κατερίνα Γιώτα που τραυματίστηκε στα μισά του δεύτερου σετ και αποχώρησε υποβασταζόμενη.

Για τον Ολυμπιακό 22 πόντους σημείωσε η Χουντ και 21 η Έμοντς. Για την ομάδα της Σαντορίνης 16 πόντους σημείωσε η Μερτέκη και 14 η Πίλεπιτς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος τα λάθη της Πίλεπιτς κατάφερε να προηγηθεί με 10-6 μετά τις διαδοχικές ισοπαλίες ανάμεσα στις δύο ομάδες. Με όπλο το καλό του σερβίς που διέλυσε την αντίπαλη υποδοχή ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-8 αναγκάζοντας τον Γκάιτς να πάρει τάιμ άουτ. Με μπλοκ του Λαμπρούση η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έφτασε στο 20-13 και με τη Χουν τελείωσε το σετ με 25-16 δείχνοντας απόλυτα κυρίαρχη στον τελικό.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-3 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ δείχνοντας αποφασισμένος να καθαρίσει νωρίς. Στη συνέχεια όμως τα πολλά λάθη στην επίθεση αποσυντόνισαν την ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-15 μετά από λάθος της Βλαχάκη που ξεκίνησε ως βασική διαγώνιος. Στο 15-17 μία άτσαλη προσγείωση της Γιώτα είχε ως αποτέλεσμα να τραυματιστεί η Ελληνίδα κεντρική και να οδηγηθεί εκτός αγώνα.

Ο τραυματισμός της Γιώτα δε φάνηκε να επηρεάζει τον Ολυμπιακό που ισοφάρισε σε 18-18 με άσο της Νομικού. Με το σκορ στο 20-18 μετά από πάιπ της Χουντ η Ξανθοπούλου πήρε θέση στην πάσα της Θήρας αντί της Γκρμπατς. Με άσο της πασαδόρου οι τυπικά φιλοξενούμενες έφτασαν στο 23-24 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 23-25 μετά από επίθεση της Μερτέκη.

Με την Χριστοδούλου στην γραμμή του σερβίς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 9-5 με μπλοκ της Ζακχαίου σε πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην τελική ευθεία του σετ με την Μερτέκη να μειώνει προσωρινά με άσο. Τίποτα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του αγώνα με τον Ολυμπιακό να κατακτά το σετ και να φτάνει στο 2-1. Στο τέταρτο σετ από τα μισά και μετά ο Ολυμπιακός με σερί 6-0 καθάρισε το ματς και έφτασε στη νίκη.

Τα σετ 3-1 (25 – 16, 23 – 25, 25 – 19, 25 – 17)

Πηγή: sdna.gr