Αθλητικά

Η Γαλλία κυριάρχησε της Ισπανίας με 82-70 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο EuroBasket U16 της Κρήτης

Η Γαλλία επικράτησε 82-70 της Ισπανίας και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο EuroBasket U16 του Ηρακλείου Κρήτης.

Η Ελλάδα δεν κατάφερε να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο στο EuroBasket U16, καθώς ηττήθηκε από την Ισπανία στον ημιτελικό. Ωστόσο, ούτε η “ρόχα” τερμάτισε στην 1η θέση του τουρνουά της Κρήτης, καθώς η Γαλλία ήταν κυρίαρχη στη μεταξύ τους αναμέτρηση στον τελικό του Σαββάτου (17/8) με 82-70 και ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης στην κατηγορία των Παίδων.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κάμερον Ουίντο με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Άαρον Τουό-Νανσί να προσθέτει 16 πόντους (4/9 τρίποντα) με 6 ασίστ. Από την πλευρά των Ισπανών ξεχώρισε ο Μάρκος Ζουρίτα με 21 πόντους (2/8 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ. Ο Χαβιέρ Βιγκέρ πρόσφερε ακόμα 17 πόντους (2/8 τρίποντα) με 7 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-24, 36-45, 50-59, 70-82