Αθλητικά

Η Λαμία χάλασε το… πάρτι του Μορόν – “Έμφραγμα” στο 95’ για τον Άρη! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Λαμία χάλασε το... πάρτι του Μορόν - "Έμφραγμα" στο 95’ για τον Άρη! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Μάλτσι λύτρωσε την ομάδα της Φθιώτιδας, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στις καθυστερήσεις του δραματικού αγώνα στο Κλεάνθης Βικελίδης!

Ο Μορόν σκόραρε δύο φορές και έμοιαζε να χαρίζει τη νίκη στον Άρη κόντρα στη Λαμία, αλλά τον τελευταίο λόγο είχε ο Μάλτσι, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έβαλε δύσκολα στους Θεσσαλονικείς, όμως η κλάση του Λορέν Μορόν έκανε και πάλι τη διαφορά μέχρι το 95′. Ο Ισπανός σκόραρε δις, έφτασε τα 9 γκολ στη Super League (1ος σκόρερ) και όλα έδειχναν πως θα οδηγούσε τον Άρη στη νίκη και πιο κοντά στην πρώτη τετράδα. Όμως ο Άρης είχε υπολογίσει χωρίς τον Μάλτσι. Η “χρυσή” αλλαγή του Λεωνίδα Βόκολου βρήκε δίχτυα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφάρισε σε 2-2 και ο Κοσέλεφ στην τελευταία φάση του αγώνα κράτησε τον βαθμό με σπουδαία επέμβαση.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Άρης στα πρώτα 45 λεπτά, το πέτυχε στα 18 πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης. Οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν πέναλτι σε παράβαση του Κορνέζου (χέρι) και ο Μορόν από τα έντεκα βήματα πέτυχε το 8ο φετινό του γκολ στη Super League, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Δύο λεπτά μετά το γκολ του Ισπανού, δε, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0 με τον Νταρίντα, όμως ο Κοσέλεφ απομάκρυνε εντυπωσιακά.

Η αντίδραση της Λαμίας ήταν ακαριαία! Στο 54’ «προειδοποίησε» με διπλή ευκαιρία με σουτ των Καρλίτος και Σλίβκα και δύο λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή με στημένο, ο Σλίβκα έκανε κεφαλιά-πάσα στον Ακούνια και ο Ουρουγουανός από πολύ δύσκολη θέση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κουέστα.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες, Τσιλούλης, Σλίβκα, Ακούνια, Καρλίτος.
Στον πάγκο: Ναγκί, Σίντκλεϊ, Γιαννούτσος, Στάνκο, Κοντονίκος, Τόσιτς, Τσούκαλος, Μάλτσι, Βασιλαντωνόπουλος.