Αθλητικά

Ligue 1: Νίκες για Μονακό και Λιλ, πεντάρα η Μαρσέιγ στην πρεμιέρα

Με τρεις αναμετρήσεις συνεχίστηκε η πρώτη αγωνιστική της Ligue 1, με τις Μονακό, Λιλ και Μαρσέιγ να πανηγυρίζουν νίκες.

Η Μονακό υποδέχθηκε την Σεντ Ετιέν, η οποία επέστρεψε στη Ligue 1 έπειτα από δύο χρόνια. Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο στην πρώτη αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, με τον Τακούμι Μιναμίνο να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 28ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Λιλ είχε επικρατήσει 2-0 της Ρεμς, χάρη στα γκολ του Ντιακιτέ (45+30′) και του Νταβίντ (90+3′). Φυσικά, το ματς σημαδεύτηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Άνχελ Λόπες, με τον Αμαντού Κονέ να τιμωρείται με απευθείας κόκκινη στο 15ο λεπτό.

Στην αρχή της αγωνιστικής ημέρας, η Μαρσέιγ έκανε πλάκα στην Μπρεστ, παίρνοντας τη νίκη με 5-1 εκτός έδρας. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Γκρίνγουντ (3′, 31″) και Ενρίκε (26′, 48′), ενώ σκόραρε με πέναλτι και ο Γουαχί (69′). Ο Καμαρά είχε μειώσει για τους γηπεδούχους στο 45+6′.