Αθλητικά

Ο ΠΑΟΚ παραλίγο να… δωρίσει τη νίκη στην Καρδίτσα, αλλά πήρε το ματς! (Highlights)

Ο ΠΑΟΚ παραλίγο να... δωρίσει τη νίκη στην Καρδίτσα, αλλά πήρε το ματς! (Highlights)

Αγχωτική νίκη για τον Δικέφαλο, ο οποίος επικράτησε με 72-69.

Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε την Καρδίτσα για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος και επικράτησε με 82-79 σε ένα παιχνίδι που έγινε ντέρμπι στο φινάλε. Οι Καρδιτσιώτες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκαν αλλά με ένα ξέσπασμα ο Δικέφαλος έκλεισε την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 28-17.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο αποτυπώθηκε η ”ασπρόμαυρη” κυριαρχία με τη διαφορά να ξεφεύγει και τις δύο ομάδες να οδεύουν στο ημίχρονο με το σκορ στο 49-29. Οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς στην τρίτη περίοδο και η άκρως μαχητική Καρδίτσα έφτασε στο -9, στέλνοντας το μήνυμα ότι τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Λίγα λεπτά πριν το τέλος, οι ουραγοί του βαθμολογικού πίνακα έκαναν την ολοκληρωτική αντεπίθεσή τους και μείωσαν σε 68-64! Ο Γιάνκοβιτς έριξε τη διαφορά ακόμη περισσότερο για το 70-69, με δικούς του πέντε πόντους. Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε τα χειρότερα χάρη στο άστοχο τρίποντο του Σάιμπερτ και έφτασε στην 6η του νίκη με σκορ 72-69!

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69.