Αθλητικά

Συγκλονιστική Σάκκαρη! Προκρίθηκε στους “8” του US Open με απίστευτη ανατροπή! (ΒΙΝΤΕΟ)

Συγκλονιστική Σάκκαρη! Προκρίθηκε στους "8" του US Open με απίστευτη ανατροπή! (ΒΙΝΤΕΟ)

Σπουδαία εμφάνιση από την Μαρία Σάκκαρη, η οποία νίκησε 2-1 σετ με ανατροπή την Μπιάνκα Αντρεέσκου και προκρίθηκε στα προημιτελικά του US Open για πρώτη φορά στην καριέρα της. Αντίπαλός της εκεί, η Καρολίνα Πλίσκοβα.

Μαρία Σάκκαρη: Η Ελληνίδα τενίστρια έκανε μεγαλειώδη εμφάνιση και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει με 2-1 σετ, 6-7 (2-7), 7-6 (8-6) και 6-3 την Καναδή Μπιάνκα Αντρεέσκου, νούμερο 7 στον κόσμο, μετά από 3,5 ώρες αγώνα!

Πλέον θα διεκδικήσει την πρόκριση στην τετράδα μεθαύριο απέναντι στην Καρολίνα Πλίσκοβα (Τσεχία, Νο 4 στον κόσμο), η οποία «καθάρισε» με 2-0 σετ, 7-5 και 6-4, την Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα (Ρωσία, Νο 15).

Το πρώτο σετ άρχισε άσχημα για την Μαρία Σάκκαρη, που βρέθηκε να χάνει με 3-0 και 4-1 στα γκέιμ, αλλά κατάφερε να πάει σε τάι μπρέικ για να χάσει εκεί με 7-2 σε 63 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η 26χρονη αθλήτρια προηγήθηκε με 3-1 γκέιμ, αλλά η Αντρεέσκου ισοφάρισε άμεσα, αλλά αυτή τη φορά στο τάι μπρέικ η Σάκκαρη έφτασε γρήγορα στο 6-3 και παρότι ισοφαρίστηκε, με δύο σερί πόντους πήρε το σετ και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η μάχη ήταν σώμα με σώμα, όταν όμως η Αντρεέσκου επηρεασμένη σε έναν βαθμό από ενοχλήσεις στον προσαγωγό είδε τη Σάκκαρη να της κάνει μπρέικ και να φτάνει στο 5-3. Η Καναδή πάλεψε σκληρά, αλλά η Σάκκαρη άντεξε και πήρε το τρίτο σετ και τον αγώνα με 6-4.