Αθλητικά

Θρίαμβος του Ολυμπιακού – “Πάτησε” την ΑΕΚ και… έφυγε για τελικό!

Θρίαμβος του Ολυμπιακού -

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Το ένατο σερί κύπελλο της ιστορίας του θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-0 σετ της ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ του κυπέλλου βόλεϊ γυναικών που διεξάγεται στις Σέρρες.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα και έκλεισε ραντεβού σε έναν ακόμη τελικό όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον Πανναξιακό είτε τον ΑΟ Θήρας. Οι ερυθρόλευκες ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με την ΑΕΚ να μην φαίνεται ανταγωνιστική πλην του τελευταίου σετ όπου μείωσε τη διαφορά και το διεκδίκησε.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε επιθετικά η Σκοτ με 16 πόντους ενώ ακολούθησαν Έμοντς και Λαμπρούση που σημείωσαν από εννέα πόντους. Για την ΑΕΚ 13 πόντους σημείωσε η Χρήστου και ακολούθησε η Τοτσίδου με 8 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Η ΑΕΚ με όπλο το καλό της σερβίς κατάφερε να βρει τα κενά στην ερυθρόλευκη υποδοχή και παρέμεινε στη διεκδίκηση του σετ μέχρι τα μισά. Από την στιγμή που οι κεντρικές του Ολυμπιακού (Γιώτα, Λαμπρούση) μπήκαν στο ματς τότε όλα έγιναν πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό.

Με την Τζίνα Λαμπρούση στην γραμμή του σερβίς ο Ολυμπιακός έχτισε εντυπωσιακό σερί και από το 12-11 η διαφορά έφτασε στους εννέα πόντους και το 20-11 μετά από λάθος της ΑΕΚ. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δε δυσκολεύτηκε να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-13 μετά από μπλοκ άουτ της Σκοτ.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με +2 για το 6-8 και τον πρώτο χρόνο της Καββαδία. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε με τρεις πόντους για 11-8 μετά από λάθος της Χρήστου. Η Ένωση κατάφερε να μειώσει στον πόντο (14-13) μετά από χαμένη επίθεση της Γιώτα αλλά η εμπειρία των παικτριών του Μπράνκο Κοβάσεβιτς μίλησε σε αυτό το σημείο.

Με δύο σερί μπλοκ από Ζακχαίου και Νομικού αλλά δύο σερί λάθη από την ΑΕΚ έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να προσπεράσει και πάλι για το 20-14 μετά από χαμένη επίθεση της Χρήστου. Η Ένωση δεν μπορούσε να μπει στο ματς και η Κωνσταντινίδου με την Σκοτ έκλεισαν το σετ (25-17) για τον Ολυμπιακό που έφτασε στο 2-0 με χαρακτηριστική άνεση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ όπου κατάφερε με ξεκίνημα να πάρει διαφορά επτά πόντων για το 12-5 με την Έμοντς. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά μέχρι την τελική ευθεία του σετ. Στο φινάλε η ΑΕΚ με όπλο το καλό σερβίς μείωσε σε 23-20 μετά από παράβαση στο φιλέ της Λαμπρινής Κωνσταντινίδου αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενες δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη.

Τα σετ 3-0 (25-13, 25-17, 25-21)

Πηγή: sdna.gr