Αθλητικά

Απίστευτη νίκη για την Μπασκόνια! Με μαγικό 4ο δεκάλεπτο πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Βαλένθια (Hls)

Μπορεί για τρία δεκάλεπτα ο αγώνας στη Βαλένθια μεταξύ της τοπικής ομάδας και της Μπασκόνια να ήταν ντέρμπι, όμως οι Βάσκοι με ένα επιμέρους 14-31 στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν στη νίκη με 84-98, με τον Χάουαρντ να σημειώνει 24 πόντους και τους Μονέκε, Μαρίνκοβιτς να τον ακολουθούν με 19 και 14 αντίστοιχα.

Euroleague: Η Μπασκόνια αναδείχθηκε θριαμβεύτρια στον ισπανικό «εμφύλιο» της 11ης αγωνιστικής στη Euroleague, πανηγυρίζοντας στην έδρα της Βαλένθια το τέταρτο εφετινό «διπλό» της και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 6-5. Οι Βάσκοι έφτασαν στη νίκη με 98-84, υποχρεώνοντας τις «νυχτερίδες» στην έκτη ήττα τους και πέμπτη διαδοχική.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έδωσε ρεσιτάλ στο δεύτερο ημίχρονο στο κομμάτι της δημιουργίας και εκτελώντας με συνέπεια από τα 6,75 (11/27 τρίποντα), όχι μόνο ανέτρεψε το εις βάρος της 52-44 του ημιχρόνου, αλλά με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση στην επανάληψη έδωσε στη νίκη της διαστάσεις θριάμβου.

Οι Μάρκους Χάουαρντ και Τσίμα Μονέκε αποτέλεσαν και πάλι τους πρωταγωνιστές της επιτυχίας με 24 και 19 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από τη Βαλένθια που τα… έσπασε από τα 6,75 (μόλις 5/26 τρίποντα) ξεχώρισε ο Σέμι Ογελέγιε με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 52-44, 70-67, 84-98.