Αθλητικά

Επέστρεψε στις νίκες η Παρτιζάν – Άνετη επικράτηση κόντρα στην Άλμπα με μεγάλη εμφάνιση Αβράμοβιτς (Hls)

Επέστρεψε στις νίκες η Παρτιζάν - Άνετη επικράτηση κόντρα στην Άλμπα με μεγάλη εμφάνιση Αβράμοβιτς (Hls)

Λίγες μέρες μετά την ήττα… σοκ από τη Μπάγερν στο Μόναχο η Παρτιζάν έδειξε χαρακτήρα και χωρίς να χρειαστεί να… φορτσάρει έφτασε στη νίκη με 89-75 κόντρα στην γερμανική ομάδα στο Βελιγράδι, έχοντας τον Αβράμοβιτς να σημειώνει 20 πόντους, ενώ Άντζουσιτς και Νάναλι πρόσθεσαν 16 και 12 αντίστοιχα.

Euroleague: Αν και δυσκολεύτηκε για 25 λεπτά, η Παρτιζάν επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και νίκησε 89-74 την Άλμπα στη «Σταρκ Αρένα» του Βελιγραδίου. Για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αυτή ήταν η τέταρτη νίκη (4-5) μετά από 9 αγωνιστικές στη Euroleague, ενώ στον «πάτο» της βαθμολογίας παραμένουν οι Γερμανοί με 1-8.

Ο σέντερ της Άλμπα, Καλίφα Κουματζέ ήταν η βασική αιτία που η γερμανική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ (20-18) στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο άσος από το Τσαντ είχε πετύχει 8 πόντους ενώ «άγγιξε» το double double στα πρώτα 11 λεπτά συμμετοχής του, καθώς είχε και 9 ριμπάουντ. Όταν οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση στο πρόσωπο του φυσικου τους ηγέτη Αλέκσα Αβράμοβιτς, άρχισε να σκοράρει ο Τίμαν για την Άλμπα κι έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Παρτιζάν να προηγείται με τρεις (43-40).

Με πέντε διαδοχικούς πόντους του πρώην «ερυθρόλευκου» Ζακ Λεντέι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με 8 (59-51 στο 28΄) και στη συνέχεια με τρίποντα των Ντοζίερ, Άντζουσιτς η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή του +13 (65-52), Η Άλμπα δεν μπόρεσε να επανακτήσει την επαφή της με το σκορ στο 4ο δεκάλεπτο και η νίκη ήλθε φυσιολογικά για τους Σέρβους, που είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Αβράμοβιτς (20 με 6/7 δίποντα), Άντζουσιτς (16 με 4/7 τρίποντα), Λεντέι (14) και Νάναλι (14). Από την άλλη οι Γερμανοί έμοιαζαν να τα περιμένουν όλα από τον Γιοχάνες Τίμαν (21π., 8/10 δίποντα, 5/5 βολές)

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 43-40, 65-55, 89-74