Αθλητικά

Η Μόντσα πήρε την “ελληνική” μάχη και… βύθισε Σαλερνιτάνα στο ντεμπούτο του Μανωλά (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Μόντσα πήρε την

Η ομάδα του Σαλέρνο ηττήθηκε από τη Μόντσα του Γιώργου Κυριακόπουλο, έχοντας στην ενδεκάδα της τόσο τον Κώστα Μανωλά όσο και τον Τριαντάφυλλο Πασαλίδη

Η Σαλερνιτάνα με τους Κώστα Μανωλά (ντεμπούτο) και Τριαντάφυλλο Πασαλίδη, αλλά και τον Κύπριο Γρηγόρη Κάστανο, στην αρχική ενδεκάδα πάλεψε, αλλά μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο πλήρωσε ακριβά τα αμυντικά λάθη της, δέχτηκε δύο γκολ και ηττήθηκε στο κρίσιμο -εντός έδρας- ματς από τη Μόντσα με 2-0, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Serie A.

Με την ήττα αυτή παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και σήμερα έχασε και τις απειροελάχιστες ελπίδες της να παραμείνει στην κατηγορία και τη νέα σεζόν.

Για τους φιλοξενούμενους, που πήραν τη νίκη με τα γκολ των Μαλντίνι (78′) και Πεσίνα (83′), ο Γιώργος Κυριακόπουλος αγωνίστηκε ως αλλαγή από το 73ο λεπτό.

Νωρίτερα, μεγάλη νίκη πέτυχε η Εμπολι 2-2 στο στάδιο «Μαπέι» επί της τοπικής Σασουόλο με 3-2 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού. Δύο φορές προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι (11′ Λουπέρτο, 64′ πεν. Νιανγκ), άλλες τόσες ισοφάρισε η Σασουόλο (54′ πεν. Πιναμόντι, 77′ Φεράρι), με την Εμπολι όμως να επιμένει και να παίρνει τη κρίσιμη νίκη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Μπαστόνι. Οι γηπεδούχοι με την ήττα αυτή παραμένουν κοντά στο… χείλος του γκρεμού.