Αθλητικά

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Κ18 – Βαριά ήττα από την Ισπανία και… τελικός κόντρα στην Δανία (ΒΙΝΤΕΟ)

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Κ18 - Βαριά ήττα από την Ισπανία και... τελικός κόντρα στην Δανία (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Εθνική μας ομάδα δεν κατάφερε να κάνει το 2/2 στον όμιλο του Eurobasket Κ18 που γίνεται στη Νις της Σερβίας, γνωρίζοντας τη βαριά ήττα με 83-59 από τους Ίβηρες και πλέον θέλει τη νίκη κόντρα στην Δανία την τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης για να πάρει την πρόκριση, σε έναν αγώνα που είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα (24/7) στις 16:30.

Eurobasket K18: Tην πρώτη ήττα υπέστη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 η εθνική εφήβων, αφού μετά τη νίκη στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της με την Ιταλία, γνώρισε βαριά ήττα, με 83-59, από την Ισπανία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου, στη Νις της Σερβίας. Αύριο, Δευτέρα (24/7, 16.:30, ΕΡΤ3), η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει τη Δανία στην τρίτη και τελευταία ημέρα της φάσης των ομίλων.

Τα πρώτα λεπτά της Ελλάδας στο παρκέ ήταν καλύτερα εν συγκρίσει με αυτά της πρεμιέρας απέναντι στη Ιταλία, αλλά μετά το 0-3 που έγραψε ο Λιοτόπουλος (με το μοναδικό τρίποντο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο παιχνίδι), βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Ο Καμπερίδης έδωσε τις μάχες του απέναντι στον ύψους 2.20 Μάρα, ο Αβδάλας με συνεχόμενους πόντους βοήθησε, ώστε η ελληνική ομάδα να πάρει και πάλι το προβάδισμα (20-22, 9’40’’).

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τους Ισπανούς να εκμεταλλεύονται κάθε τους όπλο, να κερδίζουν επιθετικά ριμπάουντ, τη στιγμή που Καμπερίδης και Σαμοντούροβ μετρούσαν ήδη από τρία φάουλ. Όλα αυτά έπαιξαν το ρόλο τους ώστε το 27-26 (12’30’’) να γίνει 33-26 (14’25’’) και το 36-31 (16’25’’) να μετατραπεί σε 49-33 (19’45’’). Η Ισπανία έκανε το παιχνίδι της σε κάθε τομέα, για να φτάσει στην τρίτη περίοδο ως το +26 (69-43, 29’30”) και τελικά στην επικράτηση με 83-59.

Διαιτητές: Λούτσις (Λετονία), Πρακς (Ουγγαρία), Μούταπτσιτς (Γερμανία)

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 49-44, 69-43, 83-59